kurcze, jednak za bardzo się przejmuję
o boze atsushi
lynch_
{proszę zwrócić uwagę na stosowanie polskich znaków w poniższym tekście :P}

ej do wszystkich polskich lasek co mam je na lj'u - widziałyście [na gronie czy nie na gronie] panny werbujące panny na hostessy?? ale mnie wkurzają :(((

poza tym wszystkim co napisałam na ich temat na gronie japonia, wkurza mnie to bo jak tak dalej pójdzie niedługo polki będą miały w japonii taką samą opinię jak rosjanki!! że przyjeżdżają tylko na hostessy [tarento - nazwa stosowana na wszystkie panny które mają na tyle mało oleju w głowie żeby dać się zwerbować, pochodzi stąd, że kiedyś jak jeszcze istniały "entertainer visa" na nie hostessy się importowało do klubów. po jakimś czasie zaczęto stosować wymóg, żeby dziewczyna poproszona na granicy o okazanie się jakąś umiejętnością artystyczną (talentem) [li to śpiew taniec czy inne co] uargumentowała w ten sposób swój wjazd, jeśli istniało podejrzenie że jedzie do pracy w klubie z hostessami] do japonii. właściwie, dobrze by było jeśli chodziłoby tylko o to - o ile hostessa znaczy wiele rzeczy a w -tym- znaczeniu ma wydźwięk pejoratywny z racji powiązań z mizu shoubai który od dawien dawna do chlubnych biznesów nie należy oraz głównie z racji na _potencjalny_ motyw romantyczny [zazwyczaj kończy się na fuzoku, czyli powiedzmy gierką emocjonalną a la flirt z klientem] czy wręcz seksualny w przypadku rosjanek [w roppongi jest opinia że każda rosjanka bzyka się za szampana, mówiąc pieniędzmi kiedyś było to 600 złotych minimum], to tarento ma jeszcze taki minus, że wszyscy wiedzą że oznacza to coś w rodzaju niewolnictwa z powodu kontraktu z którego nie można się wycofać i generalnie potencjalnie złego traktowania i bezapelacyjnie najniższego miejsca w łańcuchu pokarmowym w dzielnicy.

z tego powodu że nie chcę być kojarzona z takimi lowlifes jak obecnie wywołuje u większości japończyków pochodzenie z rosji u kobiet, pomagam każdej lasce która chce do japonii jechać o własnych siłach, żeby nie szły za bardzo na łatwiznę [wszystko załatwione z góry] kosztem godności osobistej [ubezwłasnowolnienie i dobrowolne oddanie wszelkich praw na 3 miesiące na nie wiadomo jakich warunkach], i z moją pomocą jeśli trzeba załatwiły sobie wszystko same, na własną rękę, gdzie są odpowiedzialne same za siebie i mają wolną wolę w wyborze pracy czy mieszkania, oba czynniki przy wyjeździe są ważne bo 1/3 dnia spędza się w pracy 1/3 w mieszkaniu i jak dobrze pójdzie bo praca może zajmować więcej niż 8h - 1/3 czasu wolnego. dobrze jest chyba mieć możliwośc wybrać z kim sie mieszka przez 3 miesiace?? nie mówiąc już o tym gdzie się pracuje i JAK.

a te panny werbujące na hostessy mało że mają to wszystko w zadku, to jeszcze uważają że wyświadczają wszystkim jadącym wielką przysługę sprzedając ich do barów, czasem podrzędnych i o podłych zasadach, jak jedna laska z japonistyki werbująca hostessy do roppongi. hostessa w roppongi ma jedno i to bardzo proste znaczenie, najstarszy zawód świata... ale tego się już oczywiście nie mówi. albo tego że z top-class barów z hostessami wyrzucają po 3 tygodniach jak nie ma się 2 douhanów [kompanów] na tydzień. a skąd ich mieć?? banalne pytanie jak się dobrze zastanowić - z jakiej możliwej przyczyny jakiś koleś wybuli parę razy tyle kasy co normalnie tylko żeby akurat z *tą* a nie inną panną pogadać w klubie, hmm... no ale tego też się nie mówi.
mało tego - werbujące osoby dostają [w zależności od klubu dla którego pracują oraz tego jak się umówiły] od 30tys jenów za osobę do dwukrotnej wartości pensji hostessy którą zwerbowały. intratny biznes nie? warto "trochę" nakłamać dla takich pieniędzy, prawda? ponaciągać prawdę, trochę przemilczeć i gotowe, kontrakt na 3 miesiące podpisany, zwerbowana panna zadowolona bo jedzie do japoniiiii!!!!!! a werbująca bo kasę liczy. i już nie musi jeździć do japonii, zarabia dużo więcej bez tego.

...wow.
bb public space
lynch_
look what i've found~~ 这个有意思。 中国人做过的视频。
for example this: http://www.tudou.com/programs/view/6lzqevVq0HI

OH SHIT! :D
o boze atsushi
lynch_
IROIROIROOOO :D

lookie what i've found!!!

http://www.nicovideo.jp/watch/sm2484377
[you have to register]

meme meme meme :D
o boze atsushi
lynch_
i missed you, memes :D so now, everyone on my list, do a meme with me :D [if you're not dead busy that is]

ah. you're not obliged to do number 33 [the romance one], cause it's stupid and it can have 3 ways of interpreting, apparently whoever did that meme is still in primary school.
what's a peeve by the way?

taken from mayoinisakura + lynch.
bb public space
lynch_
so guess what guys, we too have sakura in poland. and it's even better than the japanese one, cause it smells terrificly. and it too fades away so quickly.. :,( well actually it's not the sakura sakura, like the same tree- it is a kind of plum, but where i live we mostly have the kind that gives little yellow fruits. and plums - the violet bigger fruited ones - are not so pretty here in eu, imo. but har har.. that's not all. they only have plums in japan that look pretty when it's blooming, and we have apples too... personally i think apple tree flowers are even more beautiful than plum ones - but yeah, japanese are japanese, and they like things cute not beautiful ;P sakura is cute, plums are pretty and cute, and apples are beautiful ^^

[yes, i have pictures :P i wouldn't be such a sadist to make such an entry without photos. shamely, there is no way yet invented in order to catch rip and upload a scent :)]Collapse )


and second news of the day, finally after yeeeeaaaars of hesitating i decided finally to *do* something for the Incredible and Amazing Band Named lynch. <3 it's not gonna miss you if you go and see it... oh, btws, me's looking for help here too, cause: 1- engaged in many projects already, 2- i need someone with mac, but i think my friends residing in warsaw will do, 3- and someone for help at least with making the written version of these audio interviews xD my comprehension of the slur/mumbling/slang is too low

O____x;;
o boze atsushi
lynch_
today i woke up and saw
  
this on my head.
does anyone need anymore prooves to admit that my hair has a life on itself? xD

hehe... welcome back questionares...
o boze atsushi
lynch_
DisorderRating
Paranoid Personality Disorder:Low
Schizoid Personality Disorder:Moderate
Schizotypal Personality Disorder:Moderate
Antisocial Personality Disorder:Low
Borderline Personality Disorder:Very High
Histrionic Personality Disorder:Moderate
Narcissistic Personality Disorder:High
Avoidant Personality Disorder:Low
Dependent Personality Disorder:Low
Obsessive-Compulsive Disorder:High

-- Take the Personality Disorder Test --
-- Personality Disorder Info --
it's so true.. as i read the description, it's all correct with the borderline.. i tend to release the anger on myself rather than on anything or anyone else, that's also why i got this psychosomatic diesease. i have the mood swings... they swing like hell. being emotionally unstable [how to fall in love and out in 3 days...] i can't develop a relationship [i don't even try recently, when recently stands for the last 3 years]. just that i don't do drugs [i know i'd get addicted.] and am not an alcocholic [..yet and hopefully never, but i like to drink and with high compulsive obsessive disorder it's dangerous]. as for narcisstic, i'm not that sure- i'm not the one to judge, but i seriously try not to be or act narcisstic. my mother got paranoid and histonic, both of which are true to her but she won't admit. she's just as the description says- cold, sometimes harsh, won't trust people, furthermore, will suspect them, is scared as shit when i'm leaving home [too much tv news], recently she went like -oh you know someone missed in this area-. histonic is also very good description of mommy, just that she doesn't do exaggerate illnesses to focus the attention. actually i never noticed that she wants the attention... she's more like wanting to dominate the attention circle than to do something that draws attention.. however, this test is pretty much accurate. it didn't tell me much about myself, only what i've known already [you'll destroy yourself until you struck thirty girl....], good that i told my mom to do that.. now i got it on paper, all that i've been suspection for those year. such a shame i haven't known earlier, maybe i wouldn't have... become what i am. yet somehow knowing myself also made me a bit stronger- no matter how much unpleasant it may be i can force myself to change the mood back to good or what not. only that sometimes i seriously don't want to.

(no subject)
o boze atsushi
lynch_
i made a translations site. la vie en rose's and despairs ray's lyrics will be on fansites, but all other not. there isn't many files stocked there now, but it's not empty either... go and see if there's anything you like. save for most despairs ray i translate cause i like the lyrics, so it's highly recommended. http://pinktrash.org/tegami

and now for something completely different...
o boze atsushi
lynch_
ladies and gents, i have got an announcement to make.

due to the over activity of ducks in our country [my country] i decided that with first upcoming opportunity i will leave this land. yet, since it is to be not sooner than in a couple of years, and due to recent activities of some well known in some 'sub'cultures magazine, by which i was filmed, photographed and mightly even interviewed, over this all shame, i've been looking for a better resolution. a friend of mine has helped me with an idea of his- there is a great place, just in the middle of my hometown, where the law doesn't reach, asians will make up more than half of it's populations and therefore people who can read that blasphemous magazine are a small minority- the stadium of the decade, also known more vastly as the 'europa' bazaar.

so then, since this very saturday, my new address is as it states- Priscilla Angelica Venom, The Decade's Stadium, Crown, P.O. Box 304. thank you for patience.


~Priscilla Angelica Venom~

?

Log in

No account? Create an account