Est (est_) wrote,
Est
est_

Культурологія

Вчора підігнали зі спільноти отдам_даром_уа два підручники з культурології. Вирішив почати з товщого, з твердою та гарною обкладинкою. 2005 рік. М.В. Кордон. Українська та зарубіжна культура. Затверджено Міністерством освіти України як підручник для студентів вищих навчальних закладів (це при тому, що у нас взагалі-то Міністерство освіти і науки). В передмові є така фраза, яка мала би відразу насторожити: "Всі пропозиції, зауваження та побажання будуть з вдячністю розглянуті та враховані автором у процесі подальшої роботи на шляху створення фундаментальної праці з історії української та зарубіжної культури".
Я поки що подужав першу лекцію "Предмет курсу".

Почалося з дивної фрази: "За масштабами свого впливу на природу 6 млрд. наших сучасників рівні приблизно 60 млрд. людей кам'яного віку". Складається враження, що тоді дійсно було так багато людей на планеті.

Перша ж цитата виявляється з Маркса (точніше з його листа Енгельсу!). Чи потрібна вона взагалі, вирішуйте самі: "Як відомо, "культура, коли вона розвивається стихійно, а не спрямовується свідомо..., залишає після себе пустелю".

Далі - веселіше: "Японці, наприклад, на основі соціологічних досліджень дійшли висновку, що у працівників з низькою загальною культурою низька відповідальність за доручену справу. Тому власники багатьох підприємств для своїх працівників запровадили обов'язкові заняття з історії світової літератури, музики, живопису. Вони витрачають на це великі кошти, наймаючи для викладання високооплачуваних мистецтвознавців, співаків, музикантів. Вони роблять один висновок: без знання мистецтва не може бути повноцінної людини, а отже, і спеціаліста. Коли японець, власник фірми, дізнається, що його працівник у вільний від роботи час відвідує аматорський театр, танцювальний колектив тощо, він одразу перераховує туди досить солідну суму грошей, бо розуміє: людина, котра доторкнулася до таїнства створення прекрасного, не допустить браку на виробництві, у неї буде все гаразд у сім'ї, взагалі в житті.
Дозволимо собі нагадати ще раз всесвітньо відомий історичний факт: імперія Чингізхана зникла не через те, що її державно-політичний устрій був недосконалий, а через те, що вона не мала власної культури, власних художньо-естетичних ідеалів." Безапеляційність суджень, наївність, перестрибування з думки на думку гідні пера учня середньої школи нмд.

Згадав автор незлим тихим словом і економістів: "У постіндустріальну епоху на перший план висуваються соціокультурні потреби людини. Цим спростовується одна з найзгубніших концепцій в історії про розмежування продуктивної та непродуктивної праці А. Сміта". От хто винен в усьому, виявляється.

А тут зовсім інша тональність: "Як гімн культурі звучать слова російського живописця, археолога, мандрівника, громадського діяча Миколи Реріха. Він писав: "Культура є шанування Світла. Культура є любов до істини. Культура є пахощі, поєднання життя й краси. Культура є синтез високих і витонцених досягнень. Культура є зброя Світла. Культура є спасіння". Може, це і є таємний кумир автора?

Подекуди йдуть чередами такого штибу висловлювання: "Культура - не пасинок, а душа народу, його генетичний код. Культура - паспорт нації. Культура завжди була цементом, який укріплював націю. "Нація без культури, - писав Расул Гамзатов, - централізована заготконтора".

Остаточно добили мене ці короткі кулеметні черги (зверніть увагу, я їх не нависмикував, це цілісний абзац): "Культура людей об'єднує. Вона - посол миру. В театрі чужих не буває. Танець, пісню, гарне слово люблять усі: ліві, праві, центристи. В стабільності зацікавлена, насамперед людина середнього класу, дрібний власник. Вона повинна стати опорою держави."

Взагалі автор нмд майстер коротких речень, крім всього іншого, але ними йому особливо добре вдається забивати цвяхи: "Стародавні українці так і називалися: орії - орачі - хлібороби - сонце-славці. Село - традиційний носій українського, національного. Із села вийшла вся українська культура. Там її джерела".

Читаю далі...
Tags: Культурологія, книги, приколи, підручники, чортішо
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 10 comments