Est (est_) wrote,
Est
est_

Нові правила вступу: кому дозволять поступити


Леся Оробець:

До останнього моменту не вірила в те, що Табачник наважиться підписати зміни, а Лавринович – їх зареєструвати. Надто багато суперечностей і «мін уповільненої дії». Як для громадян, так і самої влади…

Але відучора надія на здоровий глузд наказала довго жити одночасно з появою на сайті Міносвіти змін до вступних умов. Дата реєстрації документа символічна – 1 квітня. Якби так не було сумно, над міністерським «жартом» можна було б посміятися.

Отже, що в сухому залишку?

Перше. Реінкарнація вступних іспитів

ЗНО зберегли. Але суто формально і не для всіх…

До прикладу, від обов’язкового незалежного оцінювання звільнили випускників 2007 і попередніх років, що планують навчатися «без відриву від виробництва», тобто заочно. Вони замість тестування відтепер складають вступні іспити. Ректори радіють: нарешті «метр кордону» в їх повному розпорядженні, а народ панікує: рівність доступу громадян до вищої освіти «пропала безвісти».

Можна було б познущатися над сумнівною якістю такого «заочного» диплому, але не в цьому головна біда «інновацій від Табачника».

Магістральний виклик в іншому. Відновлення вступних іспитів є найбільшим злом, яке міністерство було здатне заподіяти праву громадян на безоплатну освіту.

Пригадайте, ми вже мали подібну ситуацію у 2006/2007 роках, коли вступні іспити доповнювали ЗНО. Так ось, за даними соціології під час тієї вступної компанії 70% абітурієнтів стикалися з корупційними діями на вступних іспитах.

Ясно, що вищій школі в умовах кризи треба виживати. Але ж не у такий спосіб і не такою ціною…

Друге. Шкільний атестат «дорожчає»

Коли два роки тому я запропонувала враховувати середній бал атестату при вступі, мені довелося долати опір Комітету, Українського центру оцінювання якості освіти, МОН. Ніхто спочатку й чути не хотів про потребу в мотивації вивчення всіх шкільних предметів і збереженні традиційного політехнізму української загальної школи. Але в підсумку зміни до умов прийому таки відбулися.

Вони впроваджували доволі гнучку формулу – 600 + максимум 12. Цілком достатньо для 1) мотивації. І цілком 2) безпечно – з огляду на ризики, які можуть впливати на об’єктивність такої оцінки (підкуп учителів або зведення рахунків з учнем з боку директора, до прикладу).

Але цього вже, на жаль, немаL. 200 балів від Табачника вивели систему з рівноваги, мінімізуючи вплив ЗНО на зарахування до вузу. Школа ж при цьому миттєво опинилася в епіцентрі корупційних ризиків – їй не менше, ніж вузам, треба виживати.

Буде, як завжди: найнахабніші наб’ють кишені, а найбільш порядним дістануться моральний тиск батьків і громадський осуд.

Третє. Абітурієнтам надано право на вступ за сертифікатами різних років

Начебто круто. І лише на користь вступників. Але тільки на перший погляд.

ЗНО є рейтинговим випробуванням, тобто конкурсним. Рівність умов – принципова.

Спробуйте визначити кращого серед пілотів «Формули 1», що змагаються одночасно на різних трасах – незалежно від рівня її складності, конкурентів, погодних умов. Очевидно, що подібні змагання проводяться в межах однієї траси.

Чому ж ми тоді вступників ставимо у нерівні умови?

Четверте. ЗНО складається мовами навчання

В авральному порядку тестові завдання перекладаються кримськотатарською, молдавською, польською, російською, румунською й угорською мовами. Мовляв, рідною мовою тести складати легше і комфортніше.

Тим часом, в Україні, як і в багатьох інших європейських країнах, вузівське викладання здійснюється державною мовою. При цьому Конституція допускає «застосування» інших мов як засобів комунікації, а також їх вивчення як окремих навчальних предметів.

Іншими словами, все одно викладати у вузі будуть українською мовою. Кому ж у такому разі полегшують життя автори ідеї масового перекладу тестів? Аби потім втрачати безсонні ночі на боротьбу зі словником і диктофоном?

Є ще кілька нюансів. З одного боку, дорогувато в умовах кризи. Один тестовий зошит коштує близько 70 гривень.

З іншого – хто в такому авралі гарантує безпеку тестової інформації. Вона ж обов'язково при такому масовому перекладі "спливе" в Інтернеті або ж деінде. Запитаєте принагідно в пересічного абітурієнта, що йому важливіше: комфорт чи впевненість у тому, що сусід не пише за домашньою заготовкою?

Висновок

Над Умовами вступу жорстко позбиткувалися. Такого собі не дозволяв ще жоден міністр: міняти правила за 2 міс. до вступу і за 40 днів до завершення школи.

Повернулись давно забуті «радості»: вибивання оцінок в школі, вступні іспити, блат при вступі для «своїх», заочники вступають без тестів.

А ще додалось загроз: витік інформації перед тестуванням, обмеження кількості вузів (читай, шансів) до вступу, мінімальні шанси виправити атестат за 1.5 міс. до випуску.

Тут і без українофобії міністра є за що критикувати.

І взагалі не смішно:(
Tags: ЗНО, Табачник
Subscribe

 • Табачника повісили на Червоному корпусі КНУ

  Ще посміятися: "Студенти КНУ імені Тараса Шевченка обурені черговою брудною провокацією і вимагають припинити безчинства екстремістів від псевдо-…

 • ЗНО

  Отже сьогодні УЦОЯО повідомив останні результати ЗНО. Як і попередні два роки, я складав п'ять штук, одних і тих самих (математику та іспанську я…

 • ЗНО - Іспанська мова

  Вчора написав ЗНО з іспанської мови. В принципі мені він здався трошки важчим за минулорічний, з 45 питань по одному (13) був один великий сумнів,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments