Huhhuh, enpa ole saanut paivitettya hetkeen. Paljon on tapahtunut enka kaikesta ehdi kirjottamaan. Spring break vietettiin host-perheen kanssa Arizonassa, Maryn isan luona. Vietettiin siella 5 paivaa jonka jalkeen meilla oli muutto edessa. Host-vanhemmat paatti muuttaa erilleen, joten ma, Mary ja Tricia muutettiin Mortoniin (tan paikan keskus) ja Tim ja Sarah jai vanhaan taloon. Jotenkin tykkaan asua Mortonissa paljon enemman, silla taa on lahempana kaikkea muuta paitsi koulua (matkaa puolet enemman).. Mutta ruokakauppaan paasee kavellen jne.. Toki vanhassa talossa oli mukavaa kun oli iso tontti, eika naapureita, joten ei tarvinnut valittaa, vaikka kavelis pihalla alasti :D Nojoo, ei nyt sentaan.. Taalla uudes kampas ma sapsahdan aina kun auto menee ohi, kun luulen etta joku on tulossa kylaan.. Hehheh. Aika totutteleminen sitten Suomeen tullessa. Vaikkakin uskon etta taalla menee enemman autoja ohi kun mun Suomen kodissa. Vaikka asunkin Espoossa, niin meidan talo on kuitenkin sopivan kaukana isosta tiesta. Seuraavan kerran kun on natti paiva niin otan kuvan tasta talosta. Oikeen sopo, 2 kerroksinen talo.. (musta valkoinen).. Mun ja Trician huoneet ylakerrassa ja muut huoneet alakerrassa.
Viime viikkoa oli odotettu kauan. Retki amerikan southwestiin! Olin oikeastaan koko vuoden odottanut kyseista retkea. Ja tosiaan tais kylla olla paras viikko koko USA:ssa olon aikana! Mista edes aloittaisi kertomaan. Lensin 2 saksalaisen ja 1 amerikkalaisen kanssa Tucsoniin (Arizonassa meksikon rajalla). Nuo 2 saksalaista olivat ihan alyttoman mukavia enka edes uskonut heidan olevan saksalaisia. Ja tuo USA:lainen oli ton toisen saksalaisen kaveri ja tuli sitten sen mukana retkelle. (tuo USA:lainen, Lia nimeltaan on nykyaan mun paras kaveri USA:ssa. Oli ihan alyttoman mukava!).. Lento meni nopeesti, ja vaihdettiin konetta Las Vegasissa. Molemmat lennot tais olla n. 1 tunnin.. Odotettiin sitten jotain mummelia ”ASSE” kyltin kanssa, kun yleensa noi ASSEN tyontekijat on vanhahkoja.. No mutta.. mikas meita odottikaan. 23-vuotias komea miekkonen :D:D Kaikki oli ihan et ”WOW” ja se sitten ohjas meidat matkalaukkujen luo. Kaikenlisaksi me kaikki paadyttiin tuon miekkosen (Price nimeltaan) ryhmaan. Oltiin happy :D
Nojoo eipas tuolla reissulla ollut ketaan Suomalaista tietenkaan.. No yks ruotsalainen oli ja norjalaisia ja tanskalaisia. Joten ei joutunut yksin edustamaan skandinaaviaa. Meilla oli n. 40 vaihtaria jota jaettiin 12 vaihtarin ryhmiin ja jokaisella ryhmalla oli ASSEN edustaja plus trek-america leader. (ajo autoa ja ties minne mennaan).. Meijan ryhmassa oli 11 tyttoa ja 1 poika :D Ja Assen edustaja oli tosi kiva nainen, Kim.. Eika ollut mikaan mummeli.. joku 30-40.. ja sit meijan kuski oli Price.
Ekana paivana kaytiin kattomassa jotain national parkkia jossa oli paljon kaktuksia. Sen jalkeen mentiin camping-arealle ja pystytettiin teltat ja tehtiin illallinen. Alusta alkaen oli tosi rento fiilis eika joukossa ollut ketaan valittajia.. Tuntu etta kaikista mukavimmat ihmiset tuli tonne retkelle.
Seuraavana paivana kaytiin kans pari national parkkia lapi.. Saguaro National Park jossa patikoitiin kaktusten keskella. Sielta riennettiin Sonoran deset museumiin jossa nahtiin paljon aavikko-elaimia. Kaytiin myos Tucsonin vanhoilla elokuva-studioilla! Olin ihan innoissani. Tuo leffa-juttu kun mun alaa on. Niilla studioilla oltiin kuvattu mm. Pieni talo preerialla jota pikku-tyttona seurasin Paastiin katsomaan kunnon villin lannen saluuna-show ja pankki ryosto. Ja tottakai otettiin yhtiksia seriffien ja cowboyden kanssa.. Studioilta lahtiessa nahtiin parkkipaikalla susi :D Wild west tosiaan..
Paivat 3 ja 4.. Lahto kohti Grand Canyonia. Matkaa oli 6 tuntia, joka meni ihan tajuttoman nopeesti. Meilla oli kaytossa 15 hengen autot, ja kuunneltiin hyvaa musaa koko matka ja pidettiin hauskaa. Matkalla pysahdyttiin katsomassa Montezyma’s Castle National Monumenttia.
Meita varoiteltiin etta Grand Canyonilla on tosi kylma yo-aikaan.. Ja tosiaan oltiin ihan jaassa, varsinkin kun piti herata klo 4 aamulla ja kompia ulos lampimasta makuupussista. Mentiin katsomaan auringon nousua Grand Canyonilla. Oli ihan hassu fiilis nahda Grand Canyon viimein, pitkan odotuksen jalkeen.Auringon nousun jalkeen syotiin aamiainen ja sitten meilla olikin koko paiva aikaa patikoida minne haluttiin. Monet suunnitteli 12 mailin lenkkia alas, mutta ma jarkevana tiesin etten ehtis tehda tota 6 tunnissa.. Paatin sitten vaan kavella alas sen verran milta tuntuu.. Osa porukasta melkeen juoksi alas, jotta kerkeis tehda ton lenkin. Lia ja ma oteltiin kuvia ja katseltiin maisemia. Alas oli tajuttoman helppo menna. 1,5 mailin jalkeen pysahdyttiin lepopaikalle ja syotiin lounas ja katseltiin vaan upeita maisemia. Grad Canyonin suuruuden tajuaa vasta kun kavelee alaspain.. Oltiin kavelty yli 1 alas eika oltu kun ehka 1/10 osa-matkassa pohjalle :D Meille kerrottiin ettei alas voi menna 1 paivan aikana.. Tai siis kylla sinne alas paasis mutta samana paivana ei paasis enaa ylos, joten pitais viettaa yo siella. No paatettiin lounaan jalkeen etta lahdetaan kipuamaan takaisin ylos. Rinne oli tajuttoman jyrkka eika ollut todellakaan helppoa kavella ylamakea. Loppuen lopuks meilla meni 2 tuntia kavella ylos. (Grand Canyonin saanto: 1 tunti alas on 2 tuntia ylos”) Eli tuplamatka ylospain tultaessa. Oltiin tajuttoman vasyneita ton reissun jalkeen. Mulla oli 4 litraa vetta mukana ja reppu painoi ihan sikana. Mutta olin tyytyvainen etta otin tuon kaiken veden. Meilla varoiteltiin tosi paljon miten joka vuosi siella kuolee 250 ihmista omaan tyhmyyteensa. Joko pelleilee ja tippuu alas tai sitten ei juo tarpeeks vetta. No itse en ainakaan janoon halunnut kuolla. Meidat motivoi ylos ajatus jaatelosta, jota ostettiinkin heti ylos paastya.. :D Oli aivan mahtava paiva, vaikka jalat olivat ihan muusina ja piti ostaa tukiside.. Ja kaikki tuo uupumus vain 3 tunnin kavelysta.. Mutta joo se kun on niin tajuttoman jyrkkaa..
viides paiva.. Lahdettiin ajamaan kohti Utahia ja Monument Valleyta. Matkalla pysahdyttin jossain Intiaanien kaupassa ja koko matka oikeestaan juteltiin intiaanien elamasta yms.. Monument Valleylla otettiin jeeppi-ajelu paikallisen intiaanin kanssa ja se kertoi meille juttuja elamastaan. Oli aika hassu mies kylla :D Yhdes vaihees se laitto meidat seisomaan riviin ja meidan piti sulkea silmat. Sen jalkeen se meni itse kallion taakse ja lauloi meille jonkun intiaanilaulun. Kuulosti aivan uskomattomalta, kun se kaikui kalliota vasten..
Monument Valleyn jalkeen kaytiin katsomassa kuuluisaa tieta, jossa kuvattiin Forrest Cump leffan kohta jossa Forrest lopetti juoksemisen :D Toki meidankin oli pakko juosta silla tiella..
Monument Valleyn leirinta-alue oli kaunein, mutta harmiksi oltiin siella vaan 1 yo. Tultiin sinne hieman myohaan ja kaikki halus ottaa suihkun.. No meil oli 30 minsaa aikaa ennen kun suihkut meni kiinni ja 11 tyttoo :D Hieman sen paikan pitajalta meni hermot kun ei ihan keretty tuossa ajassa.. Hehheh..
Kuudes paiva.. Ajettiin Lake Powelille joka on USA:n tai maailman toisiks suurin pato.. Oltiin hieman juntteja kun mentiin sinne ja mietittiin etta hetkonen, mika osavaltio taa on. Sit mentiin infosta kysymaan etta ollaanko me Utahissa vai Arizonassa :D Noissa osavaltioissa on tunnin aikaero joten siina mielessa oli tarkea tieto. No virkailija nauro meille etta joo ollaan Arizonassa.. Seuraavaksi ajettiin Bryce Canyonille joka sitten oli taas Utahin puolella. Tosi kaunis canyoni. Moni sanoi etta oli parempi kuin Grand Canyon. Itse sanoisin etta se oli kauniinpi mutta Grand Canyon suurempi...
Seitsemas paiva.. Ajettiin Zion National parkkiin ja kaytiin katsomassa vesiputousta joka oli aika pieni tahan vuoden aikaan. Kukaan ei sit halunnut kavella kauemmaksi katsomaan kunnon putoista, silla kaikki halus paasta akkia Las Vegasiin.. Kaikki oli ihan fiilareissa. Paastiin hotelliin! Ei enaa telttojen pystyttelya. Meilla oli ainoastaan 1 ilta Vegasissa ja kaikki oli vahan tapinoissaan etta ”pitaa ehtia sinne ja sinne”.. Meidan ryhmalla oli tarkoitus ajaa lapi ”drive thrue and get married”.. Price ois menny naimisiin 11 tyton kanssa :D Mut joo eipa ehditty toteuttaan tota.
Las Vegasissa mentiin ryhmana Space Neadlen nakoiseen torniin. (vahan kun suomen nasineula) ja sen huipulla (yli 100 kerrosta) oli pieni huvipuisto. 3 laitetta. 1 niista oli kuin Suomen Space shot ja ma vihaan sita! No pakko se oli kokea kun kerran Las Vegasissa oltiin. Seuraavaks mentiin sellaseen laitteeseen joka naytti ”pulkalta” ja se laski yli reunan, eli tuntui etta tippuis alas.. Sen skippasin ja otin vaan ihan kuvia :D Vihaan laitteita jotka sattuu mahaan..
No vika laite olikin mun lemppari. Sellanen pyoriva systeemi, joka taipu yli ”reunan” eli sen alla ei ollut maata.. Eli kun se kieputti niin naki suoraan 100 kerrosta maahan :D Okei sorge taa selitys on hieman kankee nyt.. Mut mulla on kuvia siita..
Noiden harveleiden jalkeen lahdettiin sit pienissa ryhmissa explooramaan Vegasia. (apua ma tosiaan puhun puoliks enkkuu ja puoliks Suomee) :D Meilla oli treffit Brooklyn sillalla klo 23 ja yllattaen kaikki saapuivat sinne. Siella sit ohjaajat piti puheita kuinka meijan ryhma oli paras koskaan ja ne rakastaa meita. Price tyoskenteli Trek-americassa ja me oltiin sen ihka ensimmainen ryhma, ja sanoi ettei tosiaan unohda meita koskaan. Muilla ryhmilla ei kuulemma ollut synkannut nain hyvin. Me oltiin kuin pieni perhe ja voin kuvitella milta naytettiin kun ryhma-halittiin yli tunti siella sillalla :D Sen jalkeen sit kaveltiin yhdessa ja paatettiin menna hotellille. No sinne paastya haluttiin jaateloa ja sen loytaminen Vegasista ei ole mikaan helppo juttu. Siella kun on pelkastaan casinoita.. no vihdoin loydettiin yks ravintola ja kello oli jo jotain 2 yolla ja me vaan nautittiin toistemme seurasta ja jaatelosta :D
Joskus klo 3 maissa sit mentiin takas hotlalle ja pikkuhiljaa omiin huoneisiimme. Mulla oli heratys jo klo 4.30 eli ei siina nukuttu kuin tunti. Oli ankeaa lahtea yksin lentokentalle. Muut joiden kanssa lensin viimeks tuli myohemmalla lennolla. Itse halusin aamu lennon silla mulla oli samana iltana Prom, ja halusin ehtia sinne.
Kaikki sujui hyvin ja tulin takas Washingtoniin jossa tottakai satoi kaatamalla. Ihan kun ei muuten vois latistaa. No nyt taalla on taas helteel, mutta vkl oli huono.. Prom.. Apua taa teksti on jo nyt tooosi pitka! Ehka kirjotan Promista ens kerralla..
Kuvia reissusta voi katsella taalta:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lara13788/album?.dir=8e79scd&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photosEn laittanut mitaan kuvateksteja noihin. Ehka joskus kun ehdin. Voi olla vahan sekavaa yrittaa selvittaa, etta mika kuva on mistakin ja keita kuvissa on. Nojoo :D Mutta tassa teille nyt PITKA sepustus korvaukseksi siita, etten ole pitkaan aikaan kirjottanu.
(Tajuan milta Hannasta tuntuu kun kaikki vonkaa paivityksia sen paivakirjaan)
YEE HA! (meidan team-texasin sanonta)